BIBLIOTÉKA LITERÁRNYCH NOVÍN



ÚRYVOK Z KNIHY

Obchod pre všetko


Za ostatných desať rokov sa mi podarilo s Bezosom rozprávať asi dvanásťkrát a náš rozhovor sa vždy niesol v dobrej nálade, bol zábavný a častokrát prerušovaný kanonádou hlasného smiechu. Bezos reaguje veľmi živo a prekypuje neustálou nákazlivou energiou (ak ho stretnete na chodbe, rád sa pochváli, že nikdy nechodí výťahom, vždy po schodoch). Konverzácii venuje svoju stopercentnú pozornosť a na rozdiel od iných výkonných riaditeľov pri ňom nikdy nemáte pocit, že sa niekam ponáhľa alebo je duchom neprítomný. Na druhej strane si dáva maximálny pozor, aby sa neodchýlil od osvedčených vysoko abstraktných tém. Niektoré z jeho vyhlásení sú už tak notoricky známe, že by sa pokojne mohli nazvať „jeffizmami“. Sú aj také, čo už snáď prežili celé desaťročia.

„Ak sa chcete dozvedieť pravdu o tom, prečo sme výnimoční, poviem vám to“ hovorí Bezos a zacituje dobre obohratý jeffizmus: „Sme skutočne orientovaní na zákazníka, sme skutočne orientovaní na dlhodobé výsledky a robí nám skutočnú radosť vymýšľať nové veci. O väčšine firiem sa to povedať nedá. Zaujíma ich hlavne konkurencia, nie zákazník. Sústreďujú sa na veci, ktoré im za dva či tri roky pomôžu platiť dividendy a ak sa do dvoch či troch rokov neuchytia, pustia sa do niečoho iného. Sú radšej nasledovníkmi ako vynálezcami, lebo tak je to bezpečnejšie. Preto ak chcete pravdu o Amazone, sme iní práve vďaka tomu. V máloktorej firme nájdete všetky tri spomínané aspekty“

Keď sme sa už o knihe bavili asi hodinu, Bezos sa oprel o lakte, naklonil sa ku mne a spýtal sa: „Ako sa chcete vyhnúť klamu naratíva?”

No áno, samozrejme, „klam naratíva”. Na chvíľu sa ma zmocnila vnútorná panika, tak dôverne známa každému zamestnancovi Amazonu, ktorému ich geniálny šéf nečakane položil otázku, na ktorú nedokázal odpovedať. Pojem klam naratíva, vysvetľoval Bezos, prvýkrát použil Nassim Nicholas Taleb vo svojej knihe Čierna labuť z roku 2007, kde ním označil prirodzenú ľudskú tendenciu interpretovať komplikovanú realitu menej rušivými, no príliš zjednodušenými príbehmi. Taleb tvrdil, že obmedzené schopnosti ľudského mozgu sú zodpovedné za našu tendenciu spájať celkom nesúvisiace skutočnosti a udalosti do kauzálnych rovníc a následne ich premieňať na ľahko zrozumiteľné naratíva (rozprávania). Tieto príbehy, ako píše Taleb, ľudstvo chránia pred nevyspytateľnosťou sveta, chaotickou existenciou ľudstva a do istej miery aj pred znepokojivým fenoménom šťastia, na ktorom je postavený úspech či zlyhanie.

Bezos mi tým chcel naznačiť, že vzostup Amazonu môže byť jedným z tých nepochopiteľne komplexných príbehov. Neexistujú jednoduché odpovede na otázky, ako niektoré produkty uzreli svetlo sveta, pričom ako príklad môžeme uviesť Amazon Web Service, ich priekopnícky cloudový biznis, ktorý v súčasnosti používa pri svojej prevádzke obrovské množstvo internetových firiem. „Keď nejaká firma príde s nápadom, vždy je to výsledok komplikovaného procesu. Nefunguje to tak, že niekoho zázračne osvieti“ vysvetľoval Bezos. Bál sa, že ak by sa mal príbeh Amazonu zredukovať na jednoduchý príbeh, pôsobilo by to príliš jednoznačne a to by nebola pravda.

V Talebovej knihe, ktorá mimochodom patrí k povinnému čítaniu členov najvyššieho vedenia Amazonu, autor tvrdí, že ak sa chceme vyhnúť klamu naratíva, musíme uprednostňovať experiment a objektívne poznatky pred rozprávaním príbehov a pamäťou. O niečo praktickejšie riešenie, minimálne pre ambiciózneho autora, je priznať jeho možný vplyv, no nenechať sa ním odradiť od ďalšej práce.

A tak začnem „disclaimerom“ (tvrdením bez garancie pravdivosti). Nápad založiť firmu Amazon sa zrodil v roku 1994 na štyridsiatom poschodí mrakodrapu uprostred New Yorku. Výsledkom bola spoločnosť, ktorá o takmer dvadsať rokov neskôr zamestnávala viac než deväťdesiat tisíc ľudí a patrila k popredným firmám svetového formátu, známa tým, že svojich zákazníkov pravidelne obšťastňuje širokým výberom, nízkymi cenami a príkladným zákazníckym servisom a zároveň prispieva k totálnej premene celých sektorov a prináša bezsenné noci kapitánom tých najvychytenejších značiek na svete. Toto je pokus zdokumentovať, ako sa to celé odohralo. Vychádza z obsahu viac než tristo rozhovorov so súčasnými aj bývalými zamestnancami Amazonu a členmi vedenia firmy, vrátane mojich konverzácií so samotným Bezosom počas uplynulých niekoľko rokov. A hoci nakoniec aj on tento projekt podporil, bolo to s výhradou, že na spätný pohľad na Amazon je ešte stále „príliš skoro“. V každom prípade, Bezos mi umožnil stretnutia s jeho najvyššími manažérmi, rodinou, priateľmi a za to som úprimne vďačný. Mnohé informácie som získal aj počas pätnásťročnej novinárskej práce, kedy som o firme písal pre Newsweek, New York Times a Bloomberg Businessweek.

Cieľom tejto knihy je vyrozprávať príbeh o jednom z najväčších podnikateľských úspechov od čias, kedy si na americkom Juhu z paluby svojho dvojmiestneho turbovrtuľového lietadla Sam Walton vyhliadol najlepšie parcely pre predajne Walmartu. Je to rozprávanie o tom, ako sa z jedného nadaného chlapca stal výnimočne motivovaný a všestranný topmanažér a ako on, jeho rodina a kolegovia stavili takmer všetko na revolučnú sieť známu ako internet a na veľkolepú víziu jediného obchodu, kde sa dá kúpiť všetko.

Úryvok z knihy Obchod pre všetko

© Brad Stone (Preklad: Miroslava Bajaníková)