Koniec Eddyho

Detstvo plné útrap prežité v sociálne i kultúrne limitovanom prostredí chudobnej severofrancúzskej dediny. Nie je to však len príbeh detstva a dospievania poznačený postupne odhaľovanou homosexualitou hlavného hrdinu. Je aj o sociálnej nerovnosti, sexualite i násilí, no najmä o hľadaní si vlastnej cesty.


Koniec Eddyho Obálka knihy
Koniec Eddyho
Édouard Louis
Vydavateľ: Absynt, 2018
Edícia: 100 percent
Formát: kniha, e-kniha
Prekladateľ: Andrea Černáková
Pôvodný názov: En finir avec Eddy Bellegueule
Prvý vydavateľ: Éditions du Seuil, 2014
ISBN: 978-80-820-3067-2
Poznámka: 1. slovenské vydanie
 

Martinus (kniha)Martinus (e-kniha)

Odkazy knihkupectiev môžu smerovať aj na iné vydanie titulu


ČLÁNKY

Koniec Eddyho Bellegueula   (Patrícia Šišková, 12. 1. 2019)
 


ÚRYVOK Z KNIHY


Stretnutie

Na detstvo nemám ani jednu šťastnú spomienku. Nechcem tým povedať, že som v priebehu tých rokov nepocítil šťastie či radosť. Nie, to len utrpenie, ako totalitný režim, nechá zmiznúť všetko, čo nezapadá do systému.

Na chodbe sa objavili dvaja chalani. Jeden veľký, ryša­vý, druhý malý, zhrbený. Ten veľký s ryšavými vlasmi si odpľul Daj si to do huby.

Pľuvanec mi pomaly stekal po tvári, žltý a hustý ako hlasité hlieny, ktoré upchávajú hrdlo starcom alebo chorým ľuďom, silne a odporne zapáchajúci. Prenikavý, škrek­ľavý smiech tých dvoch Pozri, má toho plnú hubu, ten skurvysyn. Pľuvanec mi steká od oka až k perám, nakoniec až do úst. Neodvážim sa utrieť si ho. Mohol by som to urobiť, utrieť ho do rukáva jedným šmahom ruky. Stačil by zlomok sekundy, maličký pohyb, aby sa pľuvanec nedotkol mojich pier, ale ja neurobím nič, zo strachu, že by ich to mohlo uraziť, zo strachu, že by som ich mohol ešte viac rozdráždiť.


Zobraziť celý úryvok
Celý úryvok

Citácia úryvku je použitá v zmysle § 25 Autorského zákona č. 218/2003 Z.z.